Εθελοντική αιμοδοσία

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης ενημερώθηκαν για τη σημαντικότητα της εθελοντικής αιμοδοσίας από τους υπευθύνους του αρμόδιου τμήματος του Νοσοκομείου Κορίνθου. Με απλό αλλά ουσιώδες λόγο τα παιδιά κατανόησαν ότι η αιμοδοσία είναι παραπάνω από μια πράξη ευθύνης: είναι μια πράξη ΑΓΑΠΗΣ προς τον συνάνθρωπο! Απαιτεί λίγα λεπτά μόνο από τον χρόνο μας αλλά προσφέρει ΖΩΗ στους γύρω μας!

Η δράση αυτή συγκαταλέγεται σε έναν γενικότερο προγραμματισμό δράσεων από το σχολείο μας, όπου οι μαθητές ενημερωνονται για θέματα υγείας. Προηγήθηκαν λοιπόν τις προηγούμενες εβδομάδες δράσεις για το κάπνισμα, τη πληροφόρηση σε θέματα σωματικών αλλαγών και υγιεινής στην προεφηβεία και… θα ακολουθήσουν και άλλες.