Η ΜΕΛΩΔΙΑ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ … ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ

Στις 13 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Ε και Στ τάξης με τη συνοδεία των δασκάλων τους επισκέφθηκαν την αίθουσα εκδηλώσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου στην Κόρινθο και παρακολούθησαν μαζί με άλλα σχολεία της περιοχής τη “Μελωδία της Ευτυχίας”, το αριστουργηματικό μιούζικαλ των 5 όσκαρ. Η σύγχρονη μουσική ορχήστρα της ΕΡΤ και η σοπράνο κ. Μίνα Πολυχρόνου, απέδωσαν τα σπουδαία κομμάτια της ταινίας με έναν μοναδικό τρόπο, ταξιδεύοντάς μας στις περιπέτειες της καλόγριας Μαρίας και της οικογένειας Φον Τραπ. Ο μουσικός του σχολείου μας κ. Γιάννης Παπαχριστοδούλου που πρωτοστάτησε στην οργάνωση της εκδήλωσης, έδωσε στους μαθητές της Στ τάξης του σχολείου μας την ευκαιρία να συνοδέψουν την κ. Πολυχρόνου ως  παιδιά της οικογένειας Τραπ, σε κάποια από τα τραγούδια.

Η Μελωδία της Ευτυχίας μας ταξίδεψε για μια ολόκληρη ώρα, υπενθυμίζοντάς μας ότι η καλή μουσική “ψυχαγωγεί και όχι απλώς διασκεδάζει”, όπως πολύ σωστά είπε ο διευθυντής της ορχήστρας κ. Γιώργος Αραβίδης.