Πανελλήνιοι Αγώνες Special Olympics “Λουτράκι 2022”

Σήμερα το  Δημοτικό Σχολείο Άσσου είχε την ευκαρία να παρακολουθήσει τους Πανελλήνιους αγώνες Special Olympics στις αθλητικές εγκαταστάσεις του SportCamp, στο Λουτράκι Κορινθίας. Μαθητές και εκπαιδευτικοί πήραν μέρος σε μια αθλητική γιορτή με απεριόριστη χαρά και συγκίνηση. Ήταν μια αθλητική διοργάνωση η οποία υμνούσε της προσπάθεια, τη δύναμη ψυχής και την αλληλεγγύη.

Περισσότεροι από 900 Αθλητές με νοητική αναπηρία ταξίδεψαν από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο στο Λουτράκι, έχοντας τη μοναδική ευκαιρία να αγωνιστούν για 5 ημέρες, σε επίσημα αθλήματα των Special Olympics (Κολύμβηση, Bocce, Ποδόσφαιρο, Επιτραπέζια Αντισφαίριση – Ping-Pong), αναδεικνύοντας την προσπάθεια και τα ταλέντα τους στέλνοντας ταυτόχρονα το πιο ισχυρό μήνυμα αισιοδοξίας, ομαδικότητας και ένταξης.