Το Πολύτεχνο παρουσιάζει στο σχολείο μας την παράσταση: “Αισώπου… μύθοι, μύθοι, μύθοι..”

Ο αρχαιότερος μυθοποιός Αίσωπος σύντομα κι απλά έδινε λαλιά στα ανθρωπόμορφα ζώα του που με λαϊκή σοφία εξιστορούσαν με τον πιο συμβολικό και αλληγορικό τρόπο στα παιδιά μύθους για να δουν μέσα από τα δικά τους μάτια τις αλήθειες της ζωής.

Την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου, στη σκηνή του σχολείου μας, φιλοξενήθηκε η θεατρική ομάδα του Πολύτεχνου φέρνοντας μαζί της πέντε παραμύθια του Αισώπου:

Ο Λαγός και η Χελώνα, Το Λιοντάρι και το Ποντίκι, Η Αλεπού και ο Πελαργός, Ο Τζίτζικας και ο Μέρμηγκας, Το Κοράκι και η Αλεπού.

Τα παιδιά μαζί με τους δασκάλους τους παρακολουθώντας στην αγγλική γλώσσα αυτή τη διαδραστική παράσταση ( θεατρικό παιχνίδι, μουσική),  εξερεύνησαν διασκεδάζοντας αντάμα τον κόσμο του Αισώπου.